Sport. Napsali o nás!

Fotbal milují, ale chtějí víc: aby se lidé v Sebuzíně potkávali a poznávali

,,,Obdivuji je, oproti jiným to mají daleko težší”, říká MGR. Pavel Peterka. střekovský místostarosta, učitel a rekreační fotbalista. Založit fotbalový klub se v Sebuzíně rozhodli v roce 1954. Aniž by měli hřiště! A tak dva roky, než v Sebuzíně fotbalový trávník vyrostl, hráli výhradně na stadionech soupeřů. Jakoby to současní fandové chtěli generacím otců a dědů vynahradit – když sebuzínští fotbalisté před časem bojovali v okresním přeboru na špičce tabulky, jezdili je na hřiště soupeřů pravideln podporovat. Kdepak několika auty, rovnou plným autobusem!

Velké plány, malé pozemky
Pětašedesáté výročí fotbalu oslaví zapsaný spolek TJ Sebuzín plesem. Ten ples je důkaz, že sebuzínští sportovci nemyslí zdaleka jen na body do tabulky. Staví (a pak kácejí) máje, organizují čarodějnice, pořádají fotbalové turnaje pro děti i dospělé, za sebou mají i promítání v improvizovaném letním kině na hřišti. Miroslavu Karbusovou, která do soutěžě o financování z participativního rozpočtu města přihlásila projekt posezení pod pergolou (a uspěla), podpoří přístí rok při přípravě dětské ,,Olympiády se zajíčkem”. Přáli by si, aby dětské hřistě, situované v blízkosti fotbalového trávníku, bylo vybaveno novými bezpečnými hracími prvky. A aby u areálu TJ Sebuzín vzniklo i workoutové hřiště pro mláděž a dospělé. Plány konzultovali s Pavlem Peterkou. Co od střekovského místostarosty uslyšeli? ,,Většina pozemků kolem fotbalového hřiště není ve vlastnictví města Ústí nad Labem, ale Pozemkového fondu. Jeden pás pozemku v našem vlastnictví k dispozici je, jenomže podle dosud platného územního plánu na něm má být zeleň, nikoli hřiště”, shrnuje momentální stav Pavel Peterka. Územní plán se Ústí nad Labem chystá novelizovat, s Pozemkovým fodnem by město mohlo v budoucnu zkusit Jednat.

Cíl? Rozhýbat Sebuzín
Sebuzínští fotbalisté mezitím zahálet nebudou. Požádali o dotaci na materiál, aby si vlastními
silami mohli opravit střechu svého zázemí, co před mnoha lety vzniklo ze stavebních buněk.
Vyřešit budou muset zdroj vody, fotbalový pažit bez kropení těžko přežije. Dosud ho zálevali vodou z jezírka, tento pramen díky horkým létům ale vysychá. A pak: dál budou zvát, aby se na fotbalové hřistě přišli podívat a rekreačně si zahrát táta se synem, anebo táta s dcerou. Vsadili totiž na myšlenku, že když nebudou sportovat dospělí, nenaučí se to ani jejich potomci. A pár dvojic, kterou tvoří rodič a dítě, už TJ Seuzín pro pravidelný pohyb získala. Pomoci rozhýbat (společně s dalším místním spolkem) chtějí Sebuzín i v dalším oblastech. ,,Každý nemá talent na sport, potřebovali bychom, aby v Sebuzíně fungovaly i další kroužky,” říká současný předseda tělovýchovné jednoty Vladimír Strnad. ,,V sebuzíně rostou nové domky, ale lidí se často ani neznají. Akce, které pořádáme, jsou příležitostí, aby se setkali a pobavili,” dodává Zdeněk Kubát, člen výboru TJ Sebuzín.

Pointa nakonec
Proč to mají sebuzínští fotbalisté těžší než jejich kolegové v Olšinkách, na Střekově nebo v Brné? Protože mají nejméně dětí, přesněji mladých fotbalistů do 21 let. Právě pro tuto věkovou kategorii je určen dotační program města Ústí nad Labem. V TJ Sebuzín jsou momentálně registrováni čtyři mladí fotbalisté. Z dotačního programu tedy mohla TJ čerpat pouhých 16 tisíc korun. Proč je v Sebuzíně mladých fotbalistů tak málo? Odcházejí na studie. A na základní školu, která v Sebuzíně není, dojíždějí do Brné. Tam je rovněž fotbalový klub. Někteří sebuzínští kluci tak míří ze školy rovnou na trénink v Brné…
Máte-li ale ve fotbalových genech předky, kteří se rozhodli hrát, i když se na dva roky museli vzdát výhody domácího prostředí, tak nejste zvykli prohrávat. A proto další děti pro fotbal získáte, v Sebuzíně!

ve spolupráci s MGR. Pavlem Peterkou, Vladímírem Strnadem, Zdeňkem Kubátem připravila Jitka Stuchlíková